» załóż konto» przypomnij hasło

Czyli co teraz warto kupić za 2 stówki…

Prolimatech Panther vs Akasa Venom Voodoo

Autor: Mateusz Galon | Data: 2011-11-06 16:25:05

A A A | Wejść na stronę 40824 | Komentarzy 7


Firma Akasa w zeszłym roku dostarczyła nam do testów chłodzenie o nazwie Venom, które niedawno doczekało się nowej wersji. Ulepszony model wyróżnia się drugim wentylatorem w komplecie oraz zwiększeniem ilości ciepłowodów do sześciu sztuk o średnicy 6 mm. Jak te zmiany wpłynęły na ogólną wydajność tego coolera? Sprawdźmy.

Akasa Venom Voodoo

Akasa Venom Voodoo

Akasa Venom Voodoo

Chłodzenie zostało zapakowane w duży, czarny karton na którego froncie widnieje logo producenta, zdjęcie schładzacza oraz informacja o najważniejszych cechach urządzenia. Na odwrocie mamy dokładniejszy opis w kilku językach wraz z prezentacją przepływu powietrza dzięki zastosowaniu dwóch wentylatorów.

Akasa Venom Voodoo

Akasa Venom Voodoo

Akasa Venom Voodoo

W zestawie oprócz samego radiatora i dwóch wentylatorów Viper 120 mm umieszczonych w plastikowych ramkach mamy także: tubkę pasty termoprzewodzącej, instrukcję montażu, adapter typu Y PWM oraz śrubki, podkładki i backplate do montażu na platformie AMD/Intel.

Akasa Venom Voodoo

Akasa Venom Voodoo

Akasa Venom Voodoo

Sam radiator ma wymiary 166 x 131 x 74 mm (wysokość x szerokość x głębokość) i waży 695 gram (o 50 gram więcej niż wersja Venom). Został wykonany z 45 aluminiowych żeberek, które są oddalone od siebie o 1,9 mm.

Akasa Venom Voodoo

Akasa Venom Voodoo

Górna część radiatora została pokryta plastikowym elementem w czarno-żółtych kolorach, który dodaje całej konstrukcji pewne walory wizualne. Na jego środku znajduje się logo Venoma.

Cała konstrukcja opiera się na sześciu, miedzianych ciepłowodach o średnicy 6 mm każdy. Prowadzone są one w czterech rzędach.

Akasa Venom Voodoo

Podstawka jest oczywiście fabrycznie osłonięta ochronną naklejką. Została ona wykonana w technologii HDT, czyli przechodzące przez nią miedziane ciepłowody mają bezpośredni kontakt z procesorem. Co ma pozwolić na jeszcze lepsze odprowadzanie ciepła. Jej szerokość wynosi aż 41 mm, co oznacza, że spora część nie będzie miała w ogóle kontaktu z CPU, ponieważ ten ma wymiary o około 7-9 mm mniejsze. Głównie dotyczy to położonych skrajnie heat-pipe, które w najlepszym wypadku będą dotykały procesora tylko częściowo.

Akasa Venom Voodoo

Akasa Venom Voodoo

Akasa Venom Voodoo

Załączone do zestawu wentylatory Viper o średnicy 120 mm posiadają prędkość obrotową z zakresu 600 do 1900 RPM, generując przy tym szum na poziomie 28,9 dBA (maksymalny). Przepływ powietrza wynosi wtedy 142 m3/h. Innowacją jest tutaj zastosowanie dziewięciu łopatek i ułożenie ich na kształ litery „S”. Ma to pozwolić na większy przepływ powietrza przy niskiej prędkości i dać lepsze wyniki chłodzenia. Kontrola obrotów odbywa się za pomocą PWM (wtyczka 4-pin). Wentylatory zostały zamontowane w plastikowych ramkach przy pomocy gumowych kołków, które mają dodatkowo tłumić powstające wibracje. Te zdecydowanie ułatwiają montaż śmigieł na ściankach radiatora – rozwiązanie wygodniejsze od metalowych klipsów. Dodajmy, że przy zamontowanych dwóch wentylatorach szerokość Akasa Venom Vodoo wzrasta do 130 mm.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • Onyks

  2011-11-07 08:57:57

  Akasa wczesniej wszystko chlodzila u mnie i bylo pieknie wiec z checia bym do niej wrocil :)
 • JegoMosc

  2011-11-07 09:24:50

  Wydaje się, że optimum dla chłodzenia powietrzem zostało już znalezione - zostało tylko malowanie - tylko tym różnią się poszczególne coolery.
 • Fulout

  2011-11-07 10:02:18

  Zrezygnowali z socketów 1366 i 775. A przecież oba jeszcze żyją... eh ten Prolimatech ;(
 • LukiT

  2011-11-07 10:25:34

  Idzie gdzieś kupić Panther? Pasowałby mi do mojej budy.
 • sniper45

  2011-11-07 11:48:22

  Chętnie bym sobie zobaczył Panthera na żywo, ale niestety mam tylko s775 i s1366, na które on nie wejdzie...
  Dziwna polityka.
 • czytelnik18

  2011-11-07 18:30:21

  Rozwiązanie idealne dla osób szukających czegoś w takich właśnie kolorach i posiadających okienko w budzie :)
 • Irwander

  2011-11-08 20:22:41

  Ja bym brał Panther z uwagi na miłość do Prolimatecha :)

Komentarz 7


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum