» załóż konto» przypomnij hasło

Urządzenie dla wymagających

Netgear WNDR4500 - test routera

Autor: Daniel Klimczak | Data: 2013-08-19 12:52:13

A A A | Wejść na stronę 51777 | Komentarzy 15

Netgear WNDR4500 - test routera Wraz z rozwojem techniki wzrasta również liczba urządzeń korzystających ze standardu WiFi. O ile jeszcze parę lat temu były to jedynie notebooki/komputery PC – o tyle dzisiaj korzystają z niego również telefony, telewizory czy odtwarzacze BluRay. Temu trendowi nie ma się co dziwić, ponieważ taki rodzaj połączenia jest bardzo wygodny. Nie trzeba ciągnąć kabli i zastanawiać się nad ich umiejscowieniem, tak żeby nie przeszkadzały – tylko siadamy w dowolnym kącie, odpalamy łączność bezprzewodową i już możemy się cieszyć oknem na świat opanowanym przez portale społecznościowe.

Niestety wraz ze wzrostem liczby urządzeń obsługujących sieci WiFi wzrasta również liczba samych sieci. Często zdarza się tak, że w obrębie miejsca zamieszkania czy pracy znajduje się po kilka/kilkanaście sieci, które nadają na tych samych częstotliwościach wywołując przy okazji zakłócenia. Tylko w moim sąsiedztwie takich sieci znajduje się około 20, a mieszkam w małym mieście nie przekraczającym 10 tyś. mieszkańców. Łatwo więc sobie wyobrazić jak sytuacja wygląda w dużych miastach, szczególnie w centrach. Efektem tych zakłóceń mogą być np. spadki prędkości. Również wzrastające szybkości łącz internetowych – szczególnie właśnie w dużych miastach, gdzie bez problemu możemy dostać łącze np. 100Mb/s wymaga coraz szybszych i lepszych urządzeń, które będą potrafiły je rozdzielić. Bo po co komuś takie łącze, jeśli pracuje jeszcze na routerze w standardzie b/g, które skutecznie ogranicza jego prędkość. Dlatego opracowywane są coraz nowsze standardy transmisji danych w sieciach WiFi, z których najszybszym i powszechnie wykorzystywanym jest standard „n”, które obsługuję praktycznie każde nowe urządzenie. Obecnie w opracowywaniu znajduje się również standard 802.11ac, podejrzewam jednak, że zanim stanie się on powszechnie wykorzystywany jeszcze trochę wody w Wiśle upłynie. Co jednak z problemem dużej ilości sieci i urządzeń oraz efektem „zapchanej autostrady”? Na to producenci również znajdują pigułkę, a jest nią wykorzystywanie w swoich urządzeniach transmisji w paśmie 5Ghz – obok standardowo używanej 2,4Ghz. Jednym z takich urządzeń jest testowany przez nas router firmy Netgear WNDR4500, nazywany również Netgear N900.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • ~bardler

  2013-08-20 12:56:21

  Trzeba jeszcze pamiętać, że jest to technologia N900. Mało który router oferuje taką prędkość. Nowe technologie i rozwiązania swoje muszą kosztować. Wydajnościowo sprawdza się bez zarzutu. Ważne jest to, że jest bardzo stabilny przy zachowaniu świetnych parametrów.
 • Warwyko76

  2013-08-20 13:07:39

  Trzeba przyznać, że Netgearowi udało się po raz kolejny zrobić świetny router. Ma wszystko czego chciało by się od routera, a dodatkowo możliwość obsługi ogromnego transferu. O takich funkcjach jak możliwość zrobienia serwera już nie wspominam. Super.
 • ~ratatata

  2013-08-20 14:10:32

  Netgeary są jednymi z lepszych routerów. Mam WGR614v7 i przyznaję, że hula aż miło:D
 • Francus

  2013-08-20 14:30:26

  pod wndr4500 mozna dodatkowo zainstalowac tomato, tutaj test przeprowadzony byl prawdopodobnie na jednej z pierwszych wersji firmware wiec nie bylbym do konca pewien czy mowi cala prawde. :)
  zreszta czytajac opinie na zagranicznych forach widać, że to konkretny sprzęt.
 • Fulout

  2013-08-20 14:36:15

  sprzęt najlepszy z możliwych na 2012 r., choć niewiele przebija swoimi parametrami dużo tańczy model N600; instalacja i kalibracja trochę skomplikowana przez stronę producenta (ciężko znaleźć właściwe informacje)
 • ~Glonq

  2013-08-20 14:48:18

  Produkt oferuje bardzo łatwą konfigurację, jest prosty w instalacji, ma przejrzysty interfejs oferuje możliwość postawienia sieci gościnnej oddzielonej od prywatnej zarówno w paśmie 2.4GHz jak i 5GHz, szybka, stabilna praca
 • ~alerts

  2013-09-05 13:26:52

  Mam Netgeara od kilku lat, mamy postawiony dysk sieciowy, z internetu na obszarze 100 m2 korzysta 6 osób - przez ten czas nie musiałem niczego robić, niczego zmieniać. Netgear ma po prostu dobry sprzęt.
 • ~dorex

  2013-09-16 15:01:38

  Netgear WNDR4500 mam od kilku miesięcy - dobry router, przede wszystkim cenię go za zasięg, nie ma żadnych problemów z konfiguracją, router śmiga aż miło. A u nas to nie tylko onet, ostro wykorzystujemy łącze, a wszystko sprawnie działa.
 • ~kiskon

  2013-11-04 14:48:07

  Kolejny dobry router od Netgear - mniej więcej od 8 lat mam wyłącznie sprzęt od nich, przede wszystkim ich routery są całkowicie niezawodne. W moim przypadku cała obsługa skupiała się na postawieniu drukarki sieciowej, instalacji, a później router był odłączony dopiero po zmianie sprzętu.
 • ~huko

  2014-01-13 14:13:56

  Mam od nich dosyć stary router, ale naprawdę nie mamy z nim żadnych problemów - sieć podzielona na 4 komputery, pomiędzy dwa piętra i nikt nie narzeka. Co ciekawe - router od 4 lat stoi w tym samym miejscu, od instalacji niczego z nim nie robiliśmy.

zobacz wszystkie komentarze | Komentarz 15


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...