» załóż konto» przypomnij hasło

Gryzoń jak z kosmosu

Mad Catz RAT 8 – test myszki dla graczy

Autor: Wiesław Truszkowski | Data: 2017-01-26 23:19:46

A A A | Wejść na stronę 19354 | Komentarzy 3

Pokaż specyfikację

Specyfikacja myszki
Typ myszy Dla graczy
Łączność Przewodowa
Sensor Optyczny
Rozdzielczość 12000 dpi
Liczba przycisków 13
Rolka przewijania 1
Interfejs USB
Długość przewodu 1,8 m
Profil Praworęczny
Dodatkowe informacje Aluminiowa obudowa, Zmiana wymiarów urządzenia, Regulowana waga
Kolor Czarny
Waga 145 g

Żeby w pełni wykorzystać możliwości myszki RAT 8 od Mad Catz warto pobrać ze strony producenta oprogramowanie do konfiguracji. Poza tym znajdziemy tam także gotowe profile przygotowane do różnych gier (FPS, MMO, RPG itd.) i programów (Word, Outlook, Excel, Windows, Visual Studio itd.). Co więcej na stronie www znajdują się również projekty poszczególnych elementów konstrukcyjnych myszki, które przy pomocy CADa można pozmieniać i wydrukować za pomocą drukarki 3D.

Mad Catz RAT 8

Aplikacja do konfiguracji RAT 8 instaluje się błyskawicznie i od razu jest gotowa do pracy. Została ona podzielona na następujące zakładki: Programming, Settings, Kameleon i Support. W pierwszej, która otwiera nam się domyślnie razem z programem znajdziemy możliwość przypisania funkcji do poszczególnych przycisków. Po lewej stronie widzimy myszkę z polami na które przeciągamy ikonki z prawego okna. Ikony odpowiadają najróżniejszym funkcjom, które mogą spełniać przyciski. Dla ułatwienia podzielono je na cztery grupy: Shortcuts, Keys, Favorites i Custom. W dwóch pierwszych mamy różne grafiki, a w dwóch kolejnych możemy umieścić najczęściej używane funkcje, a także zdefiniować nowe. Także tutaj tworzymy polecenia makro (można ustawić opóźnienie pomiędzy aktywacją poszczególnych klawiszy).

Mad Catz RAT 8

Mad Catz RAT 8

Mad Catz RAT 8

Mad Catz RAT 8

W zakładce o nazwie Settings znajdziemy możliwość ustawiania poszczególnych parametrów pracy sensora w RAT 8. Możemy zdefiniować cztery poziomy czułości, pomiędzy którymi będziemy się przełączali za pomocą przycisków pod rolką. Poza tym dla każdego z ustawień jest możliwość zdecydowania czy sensor ma pracować z taką samą czy inną rozdzielczością dla każdej z osi. Ciekawostką jest przycisk Precision Aim, za pomocą którego natychmiast przełączamy się do innej rozdzielczości. Tę oczywiście możemy tutaj sobie wybrać. Do tego mamy możliwość ustawienia częstotliwości przesyłania sygnału, a także włączenia korekcji ruchu czujnika (angle snap), która pozwala na poprawkę drobnych odchyleń jego ruchów.

Mad Catz RAT 8

Mad Catz RAT 8

Mad Catz RAT 8

Mad Catz RAT 8

Mad Catz RAT 8

Mad Catz RAT 8

W zakładce Kameleon możemy zdefiniować podświetlenie myszki. Widzimy, że RAT 8 posiada trzy miejsca, które iluminują i to im możemy przypisać dowolny z 16,8 miliona kolorów. Wybierzemy go z ośmiu podpowiedzi, z całej palety kolorów lub za pomocą kodu RGB. Nie zabrakło oczywiście wyboru trybu podświetlenia jak np. tęcza, bicie serca czy odchylenie. Aplikacja jest bardzo intuicyjna i nie powinno nikomu przeszkadzać to, że jest w języku angielskim.

Mad Catz RAT 8

Myszkę przetesowaliśmy zarówno w kilku benchmarkach, jak i w znanych grach typu FPS. Urządzenie radziło sobie w nich bardzo dobrze. Nie zauważyliśmy żadnych niepożądanych zachowań czujnika, a przyciski zarówno główne, jak i dodatkowe działały bez zarzutu. Przed tymi czynnościami dostosowaliśmy RAT 8 do swoich preferencji pod względem kształtu. Kiedy postawiliśmy na lekkie wydłużenie myszki to nasza dłoń męczyła się zdecydowanie mniej, jednak warto zauważyć, że pod nią była wtedy „dziura”. Ta absolutnie nie wpływa na komfort. Materiał, z którego wykonano mychę Mad Catz jest przyjemny w dotyku, jak również nie powoduje ślizgania się naszej ręki. Nie da się ukryć, że aż 13 przycisków na tak niewielkiej powierzchni to dużo i trzeba się do tego po prostu przyzwyczaić. Mimo wszystko pracują one świetnie, ich czas reakcji jest bardzo dobry, głośność kliku nie powinna nam przeszkadzać nawet przy nocnych sesjach gamingowych.

Mad Catz RAT 8

Wśród testów sprawdziliśmy czy RAT 8 jest podatna na akcelerację i okazuje się, że wykazuje ona minimalną akcelerację pozytywną, której jednak odchylenie wynosiło ok. 1 %. Parametr LOD, który zarejestrowaliśmy wynosił maksymalnie 1 mm, co jest świetnym rezultatem.

Po tym sprawdziliśmy na kilku podkładkach materiałowych obecność jittera – nawet na wysokich czułościach np. 10k DPI nie było żadnych skoków wskaźnika. Predykcja (przyciągnie kątowe) także nie występowało bez względu na prędkość wykonywanych ruchów. Myszka po podkładce w niższych rozdzielczościach osiąga ponad 5 m/s. Taktowanie USB przez cały czas było stabilne w granicach 1000 Hz.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • ~ledkar

  2017-01-30 10:01:43

  Dla mnie odpada za mało ledów no i nazwa mało gejmingowa
 • ~korbal19

  2017-01-30 10:20:24

  W takiej cenie to już lepiej Logitech G502 kupić. Mysz prawie idealna z fantastycznym sensorem, który dodatkowo można jeszcze dostroić do powierzchni.
 • ~Kinaj

  2017-02-01 01:40:53

  Tyle że cena jest podana dla proX, 8 kosztuje poniżej 400 ;)

Komentarz 3


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2020

  Konkurs świąteczny 2020

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...