» załóż konto» przypomnij hasło

Biała wersja dobrego schładzacza

Enermax ETS-T40–White Cluster – test coolera CPU

Autor: Mateusz Galon | Data: 2013-11-20 12:57:33

A A A | Wejść na stronę 37782 | Komentarzy 4


Wszystkie coolery przedstawione na wykresie były testowane w praktycznie identycznych warunkach. Temperatura otoczenia wynosiła 23.5-24 stopni Celsjusza. Wszystkie modele były testowane w zamkniętej obudowie. Sprzęt został przetestowany na procesorze Intel Core i7 2700k pracujący z częstotliwością 3.50 GHz, oraz 4.9 GHz na płycie głównej Gigabyte Z68P-DS3. Starałem się za każdym razem użyć identycznej (niewielkiej) ilości pasty termoprzewodzącej i za każdym razem była to pasta NT-H1. Wykresy przedstawiają dwa tryby: stress, gdzie CPU został obciążony (w 100%) programem Orthos przez 15 minut, a w trybie idle komputer nie był poddany żadnej pracy, również przez 15 minut. Temperatura była mierzona za pomocą CoreTemp 0.99.3. Pomiędzy danym testem wykonywaliśmy przerwy 10 minutowe, aby temperatura mogła się ustabilizować. Na każdym z testowanych coolerów został zamontowany wentylator, który znajdował się w zestawie. Jego obroty ustawiliśmy na maksimum. Dokładne dane widoczne są po każdą nazwą schładzacza na wykresach poniżej.

Enermax ETS-T40–White Cluster

Enermax ETS-T40–White Cluster

Wydajność nowego Enermaxa w białym colorze okazuje się dobra, jednak cooler zdecydowanie ustępuje innym, rozwiązaniom w podobnej cenie. Warto podkreślić jednak, że ETS-T40-W pracuje wyjątkowo cicho przy niskim i średnim obciążeniu, w odróżnieniu od konkurencji. Schładzacz ten jest idealnym wyborem dla osób, które rezygnują z tradycyjnego chłodzenia i chcą uzyskać znośny poziom szumów.

 Do pomiaru poziomu hałasu użyliśmy sonometru CEM DT-5582, którego dokładność pomiaru wynosi ±1,4dB.

sonometr

Wyniki widzicie poniżej:

Enermax ETS-T40–White Cluster

Enermax ETS-T40–White Cluster

ETS-T40-W  jest cichy co potwierdzają powyższe wyniki. Zastosowano w nim jeden wentylator 120 mm oraz dodano dodatkowe zapinki, jeżeli będziemy chcieli dołożyć drugie śmigło, aby zyskać wyższą wydajność.

Żeby umożliwić jeszcze dokładniejszą analizę wyników testów zestawiliśmy ze sobą ceny wszystkich testowanych coolerów na wykresie poniżej. Przedstawia on cenę minimalną oraz maksymalną, jaką udało nam się znaleźć w polskiej sieci za pomocą różnych porównywarek cenowych. Prosimy o zwrócenie uwagi na datę publikacji powyższego artykułu.

Enermax ETS-T40–White Cluster

Cena najnowszego coolera Enermaxa jest w chwili obecnej przystępna i wydaje się, że przy tak dobrej jakości wykonania chłodzenie powinno zyskać swoich zwolenników.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • ~wiki

  2013-11-22 15:12:38

  Na razie dobrym radiatorem jest Zalman Flex dostępny za ok. 110, do tego w zestawie jest dobra pasta STG-2, dorzucić można T.B Silence albo T.B Apollish i wyjdzie na to samo co wyżej. Choć w sumie w przypadku duetu Flex/Apollish tu w podobnej cenie mamy niklowany radiator.
 • ~gimbus

  2013-11-22 15:13:14

  W tej cenie można kupić lepszy produkt. Małolaci się rzucą, bo przecież to wiatraki Enermax. Tyle o nich na forach piszą. A że reszta to nic specjalnego..., to już trzeci plan.
 • AndiMara

  2013-11-22 19:10:02

  Zbyt mało rur cieplnych, a tego niczym się nie nadrobi. szkoda też ze nie ma testu z 2 wentylami dla tych co ciszy nie musza miec.
 • ~basiks

  2013-11-23 09:36:54

  Kiedyś za Scythe Ninja Plus dałem ponad 200zł. Jeśli dzisiaj młodzi ludzie są w stanie wydać na cooler to kompa to czemu nie

Komentarz 4


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...