» załóż konto» przypomnij hasło

Cougar Attack X3 RGB – test klawiatury mechanicznej

Autor: Wiesław Truszkowski | Data: 2017-11-08 14:30:41

A A A | Wejść na stronę 8610 | Komentarzy 0

Pokaż specyfikację

Specyfikacja
funkcje N-Key Rollover (Full NKRO lub 6-key), wbudowana pamięć
podświetlenie RGB 16,8 mln kolorów
przełączniki Cherry MX (black, red, blue, brown)
odświeżanie 1000 Hz/1 ms
wykonanie z plastiku i aluminium
przyciski możliwość zaprogramowania do 10 klawiszy, zapisania do 30 makr
oprogramowanie Cougar UIX System
kabel USB o długości 1,8 m
wymiary 170 x 467 x 40 mm
masa 0,9 kg

Testowana przez nas klawiatura oferuje układ QWERTY US, co oznacza, że z lewej strony mamy długi Shift, a także wąski Enter i nad nim backslash. Nie znajdujemy tutaj żadnych dodatkowych przycisków multimedialnych, ale w zamian mamy dodatkowe funkcje ukryte w przyciskach funkcyjnych np. sterowanie multimediami czy podświetleniem). Warto sobie powiedzieć, że np. przyciski Page Up i Page Down odpowiadają za intensywność podświetlenia (trzy stopnie i wyłączenie), prawy Windows za funkcję Lock, Scroll Lock za 6-Key Rollover, a przyciski Pause Break za NKey-Rollover. Funkcje te uruchamia się kombinacją z klawiszem FN, który jest tutaj zamiast lewego klawisza Windows.

Cougar Attack X3 RGB

Do klawiatury zostało przygotowane oprogramowanie COUGAR UIX, które oferuje bardzo intuicyjny interfejs, do którego przyzwyczaimy się już po chwili użytkowania i znajdziemy wszelkie niezbędne opcje. Nie wymaga on logowania czy tworzenia konta w sieci.

Cougar Attack X3 RGB

Na głównym ekranie widzimy po lewej stronie pasek na którym od góry umieszczono skróty do tworzenia profilów (import i eksport oraz edycję nazw), poniżej mamy trzy tryby konfiguracji (skróty F1-F3) oraz rozwijaną listę stworzonych profilów. Na dole znajdujemy dostęp do zakładek z ustawieniami. W pierwszej z nich, czyli Performance możemy ustawić częstotliwość odświeżania, NKey-Rollover i czas powtarzania naciśniętego przycisku.

Cougar Attack X3 RGB

Za pomocą Key Assigment możemy ustawić funkcję każdego klawisza i zaprogramować do 30 makr, które zapiszemy w maksymalnie dziesięciu dowolnych klawiszach. Wszelkie kombinacje można nagrywać czasie rzeczywistym, dodawać opóźnienia i rejestrować ruch myszki. Edycja makr także jest wygodna, bowiem możemy usunąć poszczególne wciśnięcia klawiszy.

Cougar Attack X3 RGB

Możemy tutaj zarządzać podświetleniem klawiatury. Znajdujemy w tym miejscu dziewięć dostępnych trybów jej iluminacji. Zarządzać podświetleniem możemy także za pomocą klawiszy funkcyjnych. Zabrakło tutaj podświetlenia jednolitego, ale możemy zaznaczyć wszystkie przyciski i wybrać żądany kolor. Nie mamy opcji podglądu tego na klawiaturze, przez co wcześniej trzeba zapisać cały profil i dodać go do aktywnych efektów.

Cougar Attack X3 RGB

Cougar Attack X3 RGB testowaliśmy głównie w grach FPS, jak Counter-Strike: Global Offensive i Battlefield oraz MOBA (League of Legends). Dzięki przełącznikom Cherry MX Red mogliśmy szybko reagować na wydarzenia rozgrywające się na ekranie. Nie zdarzało nam się nacisnąć błędny klawisz, a sam klik był wyczuwalny. Czas reakcji był bardzo szybki, a aktywacja następowała już w połowie wciśnięcia danego przycisku. Feeling jest bardzo przyjemny, co zawdzięczamy aluminiowemu blatu. Dno klawiatury jest twarde, przez co naciśnięcie klawisza jest tłumione. Skok jest przy tym równy i gładki. Oczywiście wydawany hałas jest typowy dla modeli mechanicznych, chociaż Attack X3 nie należy do najgłośniejszych.

Cougar Attack X3 RGB

Jeżeli chodzi o pisanie na klawiaturze to nie jest źle, bowiem jest ona dosyć niska, a krawędź dolna została lekko ścięta. Powoduje to, że nie odczuwamy specjalnie braku podpórki pod nadgarstki. Ważne, że sprzęt jest ciężki i nie przesuwa się po blacie w trakcie bardziej dynamicznej rozgrywki. Dużym plusem są także gumowe nóżki, które powodują, że sprzęt świetnie trzyma się biurka czy stołu.

Nie odnotowaliśmy żadnego blokowania klawiszy czy to fizycznego czy wirtualnego. Mogliśmy wcisnąć dowolną liczbę przycisków, co ma olbrzymie znaczenie podczas intensywnej rozgrywki. Dzięki odsłoniętej budowie czyszczenie urządzenia jest prostsze i możliwe wyłącznie przy użyciu sprężonego powietrza. Nie musimy demontować kapsli.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...