» załóż konto» przypomnij hasło

Cooler Master MasterLiquid Maker 92 – test chłodzenia

Autor: Marcin Rogowski | Data: 2018-01-29 18:03:34

A A A | Wejść na stronę 19006 | Komentarzy 0


Wszystkie coolery przedstawione na wykresie były testowane w praktycznie identycznych warunkach. Temperatura otoczenia wynosiła 23.5-24 stopni Celsjusza. Wszystkie modele były testowane w zamkniętej obudowie. Sprzęt został przetestowany na procesorze Intel Core i7 2700k pracujący z częstotliwością 3.50 GHz, oraz 4.9 GHz na płycie głównej Gigabyte Z68P-DS3. Starałem się za każdym razem użyć identycznej (niewielkiej) ilości pasty termoprzewodzącej i za każdym razem była to pasta NT-H1. Wykresy przedstawiają dwa tryby: stress, gdzie CPU został obciążony (w 100%) programem Orthos przez 15 minut, a w trybie idle komputer nie był poddany żadnej pracy, również przez 15 minut. Temperatura była mierzona za pomocą CoreTemp 0.99.3. Pomiędzy danym testem wykonywaliśmy przerwy 10 minutowe, aby temperatura mogła się ustabilizować. Na każdym z testowanych coolerów został zamontowany wentylator, który znajdował się w zestawie. Jego obroty ustawiliśmy na maksimum. Dokładne dane widoczne są po każdą nazwą schładzacza na wykresach poniżej.

MasterLiquid maker 92

MasterLiquid maker 92

Widzimy, że cooler firmy Cooler Master oferuje dostateczną wydajność. Różnice względem czołówki są znaczące. W testach po podkręceniu procesora, temperatury są cały czas akceptowalne. Oznacza to, że co prawda można go używać do podkręcania, jednak w tej roli spiszą się lepiej inne schładzacze, które możemy nabyć w poniższej cenie.

Do pomiaru poziomu hałasu użyliśmy sonometru CEM DT-5582, którego dokładność pomiaru wynosi ±1,4dB.

sonometr

Wyniki widzicie poniżej:

MasterLiquid maker 92

MasterLiquid maker 92

Chłodzenie jest praktycznie niesłyszalne przy niskich obrotach 550 RPM z odległości 2 metrów, a kultura pracy wentylatorów 92 mm wysoka. Nie odnotowaliśmy żadnego terkotu czy irytującego szumu. Przy wysokich obrotach (2650 RPM) jest także całkiem cicho.

Żeby umożliwić jeszcze dokładniejszą analizę wyników testów zestawiliśmy ze sobą ceny wszystkich testowanych coolerów na wykresie poniżej. Przedstawia on cenę minimalną oraz maksymalną, jaką udało nam się znaleźć w polskiej sieci za pomocą różnych porównywarek cenowych. Prosimy o zwrócenie uwagi na datę publikacji powyższego artykułu.

MasterLiquid maker 92

Cena rzędu 300 złotych, bo tyle obecnie kosztuje to chłodzenie, to propozycja warta zastanowienia, tym bardziej, że jest to sprzęt o sporych możliwościach.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...