» załóż konto» przypomnij hasło

Niektóre rzeczy lepiej prezentują się w poziomie…

be quiet! Shadow Rock TopFlow SR1 vs Noctua NH-L12

Autor: Mateusz Galon | Data: 2012-03-18 20:45:36

A A A | Wejść na stronę 59687 | Komentarzy 5

be quiet! Shadow Rock TopFlow SR1 vs Noctua NH-L12 Firmy be quiet! i Noctua wprowadziły niedawno na rynek nowe modele coolerów typu low profile. Pierwszy z nich Shadow Rock TopFlow SR1 to model wyposażony w ciepłowody o średnicy 8 mm, wentylator PWM 135 mm oraz możliwość obsłużenia procesorów o TDP wynoszącym 160 W. Za to austriacki producent wprowadził do sprzedaży model NH-L12, który wyróżnia się dwoma wentylatorami 120 i 90 mm, miedzianą podstawką pokrytą niklem oraz bardzo bogatym zestawem akcesoriów. Obydwa przeznaczone są dla komputerów typu HTPC oraz niewielkich media centrów. Ich cena różni się o około 40-50 PLN. My za pomocą poniższego artykułu chcemy rozstrzygnąć czy warto dołożyć do droższego modelu oraz zwrócić Waszą uwagę na wady i zalety tych konstrukcji. Zapraszamy do recenzji.

Cooler od firmy be quiet! został zapakowany w duże kartonowe pudełko w czarnym kolorze. Na jego froncie znajduje się logo producenta, nazwa chłodzenia wraz ze zdjęciem oraz informacja o maksymalnym TDP procesora wynoszącym 160 W. Oprócz tego z lewej strony na srebrnym pasku umieszczono napis „premium”, który sugeruje nam wysoką klasę urządzenia. Warto wspomnieć również o znaczku SilentWings, który informuje nas o zastosowaniu flagowej serii wentylatorów be quiet! w tym schładzaczu. Na odwrocie mamy rysunek z zwymiarowanym radiatorem oraz tabelkę ze specyfikacją techniczną.

be quiet! Shadow Rock TopFlow SR1

W zestawie oprócz samego radiatora z wentylatorem otrzymujemy również bogaty zestaw akcesoriów. Wśród nich warto wyróżnić podstawkę pod backplate, tubkę z pastą termoprzewodzącą, zestaw śrubek i metalowych wsporników oraz instrukcję instalacji (także w języku polskim).

be quiet! Shadow Rock TopFlow SR1

Sam radiator ma wymiary 171 x 137 x 100 mm i waży 650 gram (bez wentylatora). Został on przystosowany do montażu na podstawkach Intel (LGA 775 / 1155 / 1156 / 1366 ) oraz AMD (AM2(+) , AM3(+) / 754 / 939 / 940 / FM1). W przypadku posiadanie płyty głównej z LGA2011 producent oferuje możliwość bezpłatnego zamówienia odpowiedniego zestawu do instalacji. Został on wykonany z 53 aluminiowych finów, które utrzymywane są w pozycji horyzontalnej dzięki czterem, grubym (średnica 8 mm) rurkom termoprzewodzącym. Zastosowana podstawka została wykonana z miedzi i pokryta odpowiednią warstwą niklu, tak żeby uniknąć procesu korozji. Jest on gładka i dokładnie wyszlifowana, jednak nie na przysłowiowe lustro.

be quiet! Shadow Rock TopFlow SR1

be quiet! Shadow Rock TopFlow SR1

be quiet! Shadow Rock TopFlow SR1

be quiet! Shadow Rock TopFlow SR1

Na ostatnim żeberku producent umieścił swoje logo, co wygląda bardzo estetycznie. Finy o grubości 0,45 mm posiadają charakterystyczny kształt – odpowiedni nacięcia mają zapewnić lepsze „wcinanie” się powietrza, dzięki czemu chłodzenie będzie wydajniejsze.

be quiet! Shadow Rock TopFlow SR1

be quiet! Shadow Rock TopFlow SR1

be quiet! Shadow Rock TopFlow SR1

be quiet! Shadow Rock TopFlow SR1

Jak już wspomnieliśmy, w zestawie otrzymujemy wentylator z serii SilentWings o rozmiarze 135 x 135 x 25 mm. Jego maksymalna prędkość obrotowa wynosi 1500 RPM, przy czym generuje przepływ 66,8 CFM i ciśnienie statyczne 2,1 mm H2O. Maksymalne natężenie hałasu wynosi 24,4 dB. Podłączamy go do płyty głównej za pomocą kabla o długości 200 mm z wtyczką 4 pin (sterowanie PWM). Producent ocenia jego żywotność na 200 000 godzin. Wentylator montujemy na radiatorze przy pomocy metalowych zapinek, które wkładamy w odpowiednie rowki, które przechodzą przez całą długość chłodzenia. Jest to bardzo wygodne i solidne rozwiązanie.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • Francus

  2012-03-19 18:50:38

  Dwa dobre coolery, trudno zdecydować :)
 • t.luk

  2012-03-19 20:39:28

  Fakt, oba są dobre :) A ja mam jeszcze zapytanie odnośnie montażu...Dlaczego nie montowaliście tych coolerów tak aby heat-pipe'y szły do góry? W ten sposób przecież będzie zasłonięta mniejsza ilość slotów pamięci :)
 • Mateusz

  2012-03-19 22:26:48

  @up, tak masz rację. Ja akurat wcześniej na tej płycie testowałem coolery CM i Enermaxa i też je ustawiałem (heat-pipe) w tę stronę. Pewnie nie miałoby to odzwierciedlenia w wydajności, ale chciałem zachować pewną regułę. Z tego co się orientuję, to tylko nie można ustawiać ciepłowodów "w górę" bo spadnie skuteczność odprowadzenia ciepła.
 • JegoMosc

  2012-03-19 23:18:18

  Ale drogie :P
 • t.luk

  2012-03-20 08:07:26

   

  Mateusz napisał:

  nie można ustawiać ciepłowodów "w górę" bo spadnie skuteczność odprowadzenia ciepła.


  Nie można ich ustawiać w dół a nie w górę ;)

Komentarz 5


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...