» załóż konto» przypomnij hasło

Alpenfohn Brocken 3 – test chłodzenia

Autor: Marcin Gębala | Data: 2017-11-23 14:17:27

A A A | Wejść na stronę 16812 | Komentarzy 1

Alpenfohn Brocken 3 – test chłodzenia

Firma Alpenfohn od 2008 roku zajmuje się produkcją chłodzenia do komputerów. W ich portfolio znajdziemy nie tylko wentylatory, ale także coolery CPU. Od wielu lat rozwijana jest znana seria Brocken, która niedawno doczekała się nowej odsłony. Pomimo, że wygląda na to, że nie ma wielu zmian w stosunku do poprzedniego modelu z tej rodziny, to asymetryczny projekt ma raz na zawsze rozwiązać problemy z kompatybilnością pamięci RAM. Jeżeli jesteście ciekawi jaką wydajność oferuje Brocken 3 i czy warto wydać na niego około 200 złotych to zapraszamy do lektury.


Cooler przyjechał do nas w dużym, czarnym pudle, na którym poza zdjęciami produktu umieszczono także specyfikację techniczną i liczne dane o zastosowanych technologiach. W środku całość jest zabezpieczona za pomocą pianki, dzięki czemu nie musimy obawiać się o uszkodzenie w trakcie transportu.

Alpenfohn Brocken 3

Alpenfohn Brocken 3

Alpenfohn Brocken 3

W komplecie otrzymujemy bogaty zestaw dodatków. Od razu warto wspomnieć wielojęzycznej instrukcji montażu oraz wkrętaku, co nie jest częstym akcesorium. Komplety instalacyjne dla Intela i AMD są zapakowane osobno, chociaż podstawka pod backplate jest jedna do obu. Dołączono także pastę termoprzewodzącą. System montażu o nazwie RockMount2 obsługuje następujące podstawki: Intel Socket 2011, 2011-v3, 1151, 1155, 1156, 1150, 775, 1366 oraz AMD Socket AM4, AM3 (+), AM3, AM2 (+), AM2, FM1.

Alpenfohn Brocken 3

Alpenfohn Brocken 3

Alpenfohn Brocken 3

W osobnym pudełku znajdujemy wentylator 140 mm PWM z pierścieniami antywibracyjnymi i dwoma wtyczkami. Model ten może pracować z prędkością obrotową pomiędzy 400 – 950 RPM. Oferuje on łopatki o specjalnej, aerodynamicznej konstrukcji, dzięki czemu może generować duży przepływ powietrza i być przy tym bardzo cichy. Specyfikacja podaje, że jego maksymalny przepływ jest na poziomie 91 m3/h, a szum wynosi zaledwie 19 dBA.

Alpenfohn Brocken 3

Alpenfohn Brocken 3

Alpenfohn Brocken 3

Brocken 3 jest typowym schładzaczem wieżowym, opartym na pięciu grubych, 6-milimetrowych ciepłowodach pokrytych niklem, bezpośrednio przylegających do procesora (technologia HDC), i typowych aluminiowych żebrach. Od góry widzimy otwór, który będziemy wykorzystywać podczas montażu. Rurki termoprzewodzące nie są widoczne od góry, ale mamy tutaj ładne nacięcia oraz logo producenta. Powierzchnia odprowadzenia ciepła jest bardzo duża, co sprawia, że wydajność powinna być niezła.

Alpenfohn Brocken 3

Alpenfohn Brocken 3

Alpenfohn Brocken 3

Widzimy, że heat-pipe’y przebiegają asymetrycznie, dzięki czemu zapewniona na być 100% zgodność z pamięciami RAM. Sam Brocken 3 wraz z wentylatorem ma wymiary 146 x 125 x 165 mm i waży 850 gramów. To spore gabaryty, w związku z czym zestaw montażowy musi być bardzo solidny, żeby utrzymać takiego kolosa.

Alpenfohn Brocken 3

Alpenfohn Brocken 3

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • ~Danketch

  2017-11-24 20:24:04

  Klon Macho Thermalrighta w wyższej cenie...

Komentarz 1


Konkursy

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...