» załóż konto» przypomnij hasło

Orzeczenie sądu w sprawie Kaspersky Lab stanowi precedens dla branży antywirusowej

Autor: Szymon Grzegorczyk | Źródło: Inf. pras. | Data: archiwalny

A A A | Wejść na stronę 4350 | Komentarzy 0

Orzeczenie sądu w sprawie Kaspersky Lab stanowi precedens dla branży antywirusowejKaspersky Lab informuje, że Federalny Sąd Apelacyjny w Stanach Zjednoczonych orzekł na korzyść firmy Kaspersky Lab w sprawie wniesionej przez firmę Zango. W sprawie ustanawiającej precedens w branży bezpieczeństwa internetowego Federalny Sąd Apelacyjny w Stanach Zjednoczonych orzekł w zeszłym tygodniu, że Kaspersky Lab ma prawo do immunitetu zgodnie z klauzulą safe harbor ustawy Communications Decency Act w związku z pozwem, według którego oprogramowanie firmy utrudniało wykorzystywanie programów pobieranych przez klientów Zango.

Sąd uznał, że firma Kaspersky Lab, która sklasyfikowała oprogramowanie firmy Zango jako szkodliwe i zapewniała użytkownikom ochronę przed nim, nie może ponosić odpowiedzialności za żadne działania podjęte w trakcie wytworzenia i dystrybucji środków technicznych, które w efekcie ograniczały dostępność oprogramowania firmy Zango.

Zango zaskarżył firmę Kaspersky Lab, aby wymusić na niej przeklasyfikowanie swoich produktów jako niegroźnych oraz uniemożliwić oprogramowaniu bezpieczeństwa firmy Kaspersky Lab blokowanie potencjalnie niepożądanych programów Zango. W przełomowym orzeczeniu dla branży antywirusowej amerykański sąd apelacyjny wydał wyrok zgodny z decyzją sądu niższej instancji, w którym stwierdził, że Kaspersky Lab jest dostawcą „interaktywnej usługi komputerowej” zgodnie z definicją ustawy Communications Decency Act z 1996 roku.

Sąd stwierdził: „Kaspersky Lab utrzymuje, że oprogramowanie Zango stanowi adware oraz prawdopodobnie spyware. Spyware, który często jest instalowany na komputerze bez wiedzy czy zgody użytkownika, potajemnie monitoruje aktywność użytkowników i naraża ich na ryzyko kradzieży haseł i poufnych informacji... Firma Kaspersky Lab jest upoważniona do immunitetu Dobrego Samarytanina”.

Orzeczenie sądu broni praw klientów do samodzielnego decydowania, jakie informacje i programy są dozwolone w ich systemach komputerowych, oraz uprawnień producentów oprogramowania antywirusowego do identyfikowania i etykietowania programów, które mogą być potencjalnie niechciane oraz szkodliwe dla użytkowników komputerów. Oprogramowanie firmy Kaspersky Lab posiada właśnie taką funkcję. Użytkownicy mogą dostosować ustawienia, aby zezwolić wybranym programom na dostęp do ich systemów.
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny 2019

  Konkurs świąteczny 2019

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny!

  Konkurs świąteczny!

  Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...