» załóż konto» przypomnij hasło

Konferencja AMD to nie tylko procesory – skrót zaprezentowanych nowości

Autor: Damian Rynkowski | Źródło: TechPowerUp | Data: 2017-07-31 14:12:30

A A A | Wejść na stronę 4217 | Komentarzy 0

Konferencja AMD to nie tylko procesory – skrót zaprezentowanych nowości

AMD oprócz wspomnianych w tytule procesorów, o których bardziej szczegółowo możecie przeczytać tutaj, przedstawiło jeszcze kilka innych nowości – wśród nich znajduje się nowa architektura układów graficznych Vega, dwa modele profesjonalnych kart graficznych, a także swój superkomputer - brzmi ciekawie, prawda? ;)

 

AMD Radeon RX Vega

 

 

AMD Radeon RX Vega

Póki co pięć modeli kart graficznych zostanie wyposażonych w nową architekturę Vega. Wykonana w 14nm litografii, w której znajdziemy m.in. dwa bloki HBM2 32 Gb/s i maksymalnie 8 GB pamięci operacyjnej.

 • Radeon RX Vega 64 Liquid Cooled Edition – referencyjna wersja fabrycznie wyposażona w blok wodny, co pozwoliło na ustawienie większego bazowego taktowania  rdzenia. Wspomniany rdzeń posiada 64 jednostek NGCU (Next Gen Compute Units), 4096 procesorów strumieniowych, 256 TMU, 64 ROP i szeroki, 2048-bitowy interfejs pamięci HBM2. Jak już wcześniej wspomniałem, dzięki fabrycznie montowanemu chłodzeniu wodnemu, „zegary” zostały ustawione wyżej – rdzeń pracuje z częstotliwością 1406 MHz, a w trybie turbo 1677 MHz. Przepustowość pamięci wynosi 484 GB/s. Taka wydajność sprawia, że ilość wydzielanego ciepła jest na równie wysokim poziomie – aż 345 W. Niestety nie podano informacji na temat ceny.
 • Radeon RX Vega 64 Limited Edition – tu do czynienia mamy już ze standardowym, powietrznym typem chłodzenia. Dlaczego zatem Limited Edition? Referencyjny układ schładzania wykonany został z szczotkowanego aluminium, zarówno z przodu jak i na backplate umieszczono dodatkowo symbole Radeon, Vega a także podświetlane „R”. Z racji chłodzenia powietrznego, taktowania są nieco niższe, i prezentują się następująco – 1247 MHz w trybie bazowym i 1546 MHz w turbo. Przepustowość pamięci jest taka sama i wynosi 484 GB/s. TDP tego modelu wynosi 295 W. Cena również pozostała zagadką.
 • Radeon RX Vega 64 (referencyjny) – w tym przypadku za chłodzenie odpowiada standardowy, wykonany z połączenia plastiku i metalu, znany nam doskonale układ turbina + radiator. Jest to ten sam typ chłodzenia jak w Radeonie RX 580. RX Vega 64 wyceniony został na 499 dolarów, sprzedaż rozpocznie się w połowie sierpnia, natomiast wydajność plasować ma się pomiędzy GTX 1070 a GTX 1080.
 • Radeon RX Vega 56 – liczba 56 w nazwie tej karty nie jest przypadkowa, bowiem właśnie tyle jednostek NGCU posiada procesor. Model został nieco obcięty jeśli chodzi również o pozostałe parametry – 3,584 jednostek strumieniowych i 192 TMU. Ilość jednostek rasteryzujących pozostała taka sama jak w przypadku poprzedników i wynosi 64. Pamięci RAM mamy tu 8 GB z 2048-bitową szyną HBM2, a przepustowość wynosi 410 GB/s. Taktowania również są nieco niższe – 1156 MHz bazowo i 1471 MHz w turbo. Dzięki małym oszczędnościom, RX Vega 56 udało się zmieścić na mniejszym laminacie, automatycznie zmniejsza się także TDP i jest to 210 W. Nowość na półkach sklepowych zawita pod koniec sierpnia, w cenie 399 dolarów, wydajnością ma się równać z GTX 1070.
 • Radeon RX Vega Nano – na temat tej karty dowiedzieliśmy się najmniej. Wiadomo, że cechuje się bardzo kompaktowymi rozmiarami, ma być mniejsza od Radeona R9 Nano. Według zapowiedzi, Vega Nano ma być najszybszą kartą graficzną do komputerów typu SFF (Small-form-factor), jednocześnie będąc bardzo oszczędną dzięki zaawansowanym trybom oszczędzania energii.

AMD Radeon RX Vega

Radeon Pro WX 9100 i Radeon Pro SSG

Radeon Pro WX 9100 przeznaczony jest do zadań profesjonalnych karta wyposażony został w ten sam rdzeń co Radeon Pro Vega Frontier, jednak nie są to modele identyczne. Taktowanie bazowe wynosi 1500 MHz, ilość pamięci w tym przypadku to 16 GB, a jej przepustowość wynosi 484 GB/s. Różnica to ilość wyjść obrazu na panelu tylnym – tu do dyspozycji mamy sześć gniazd mini-DisplayPort 1.4. Złącza zasilania zostały umiejscowione z przodu, ich układ to 6+8 pin. Myślę, że główną różnicą pomiędzy tymi dwoma produktami, to gwarancja. Radeon WX 9100 posiada siedmioletni okres gwarancyjny i usługę premium – pomoc techniczną już po zakupie (a nie przed). Cena to 2199 dolarów.

Radeon Pro SSG na pokładzie ma 16 GB pamięci HBM2 i chip o pojemności 1 TB NVM Flash (działa jak SSD). Dzięki temu możliwe jest przechowywanie sporej ilości danych na tym nośniku, przez co zwiększa się wydajność a przede wszystkim szybkość pracy. Tutaj także gwarancja trwa przez 7 lat, natomiast cena jest zaporowa - aż 6999 dolarów.

AMD Project 47

Amerykański producent zaprojektował super-komputer, którego wydajność wynosi 1000 TFLOP. Zostało to zapewnione przez dwadzieścia (20!) procesorów EPYC 7601, składające się m.in. z 32 rdzeni. Poza tym, mamy tu aż osiemdziesiąt (80) układów graficznych Radeon Vega Instinct, dwadzieścia kart sieciowych InfinityBand zaprojektowanych przez Mellanox o przepustowości 100 Gbps każda, a także 10 TB pamięci NVM od Samsunga. Nie padły słowa odnośnie ceny, jednak możemy się domyślać, ile Project 47 może być warty. :)

AMD Project 47

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...